Jak poruszać się po Sydney?

Cześć wszystkim,

Dziś mam zamiar zrobić krótki wpis dla ludzi, którzy chcą przylecieć do Australii. Każdy się martwi i zastanawia się nad szkołą, mieszkaniem czy miejscem pracy. Oczywiście są to najważniejsze aspekty dla świeżego studenta, natomiast co jeszcze jest ważne to komunikacja pomiędzy tymi miejscami. Dzisiaj chcę podzielić się moją opinią na temat autobusów, pociągów i ruchem na ulicy w Sydney.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić zaraz po przylocie do Sydney to zorganizowanie karty OPAL. To jest twój chleb powszedni jeśli chodzi o podróżowanie w Sydney. Głównie rzecz ujmująć jest to twoja przepustka. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał użyć transportu publicznego takiego jak autobus czy pociąg, musisz pamiętać aby przybliżyć swoją kartę i zaznaczyć swoje wejście oraz wyjście. Gotówka z karty OPAL jest pobierana automatycznie za podróż. Możesz doładować swoją kartę chociażby na każdej ze stacji pociągowych.

W Sydney podróżowanie może być czasami mylące ze względu na godziny podróżowania. Weźmy na przykład pociąg w poniedziałek o 8 rano do miasta za który płacisz $1 natomiast podróż o tej samej godzinie w sobotę może cię wynieść $1.20. Dlatego radzę na to uważać. Warto też wspomnieć, że gdy podróżujesz wystarczająco dużo na swojej karcie, dostajesz obniżkę cen po określonej ilości podróż.

Z mojego doświadczenia, wczesnym rankiem autobusy zazwyczaj się spóźniają, więc nie jest to najmądrzejsze aby planować swoją podróż do pracy czy do szkoły na 5 minut przed ich rozpoczęciem. Na szczęście pociągi zawsze są na czas. Są łatwe w korzystaniu, ciche i wygodne. Jeśli miałbym wybierać pomiędzy tymi dwoma środkami, to zdecydowanie wybrałbym pociągi nawet gdyby miało mi to zajmować 5 minut dłużej niż autobusy.

Podsumowując. Podróżowanie po Sydney może być czasami problematyczne ale jestem pewien, że każdy znajdzie swoją najwygodniejszą drogę by poruszać się po mieście.